Monday, April 27, 2015

Idandada on lihtne

Mungoa idandid
Olen juba üsna mitu aastat igal kevadel mungoubasid idandanud. Olen proovinud tekitada ka läätse- ja tatraidandeid, aga need võtavad kauem aega ja ei ole nii mahlased ka krõmpsuvad kui mungoaidandid.
Üllatusin, kui selgus, et paljud peavad idandamist üsna keeruliseks ja aeganõudvaks protsessiks ja ostavad pigem poest valmisidandatud idusid või ei tarbi neid üldse.

Kiidaksin Rapunzeli mahedaid mungube, milles tundub olevat rohkem idanemisvõimelisi ube kui mõne teise firma toodangus. Need oad, mis idanema ei hakka, jäävadki kõvaks, ja võivad sööjad hammastest ilma jätta.

Mungubade idandamiseks kulub 3-4 päeva. Esmalt tuleks panna oad ööseks või päevaks likku, et nad end vett täis imaksid. Idandamisnõuks sobivad hästi laia põhjaga klaasist või keraamilised anumad, võib ka plastnõusid kasutada, aga üldiselt on need ebahügieenilisemad. Mina avastasin, et päris hea on kasutada väikest ahjuvormi.

Pärast leotamist tuleks vesi pealt ära valada ja iga päev 2 korda loputada ning jätta õige pisut vett nõu põhja. Idud kasvavad kiiremini, kui nad saavad vähem valgust. Selleks tasub nõu kohale asetada tükk köögipaberit või mõni õhuke kangas. Idusid peaks jooksva kraanivee all loputama vähemalt 2x päevas. Mugav ja lihtne on selleks kasutada sõela. Loputamine on oluline just hügieeni seisukohalt, et idandites ei hakkaks elutsema pahad bakterid.

Mungoa idandid on valmis tavaliselt 3ndal päeval ja soovituslik oleks need ära tarbida järgmise 1-2 päeva jooksul. Kui aga ei jõua kõike värskena tarbida, ning ei julge neid enam toorelt süüa, võib need läbi kuumutada ka mõne toidu sees. Kuumutatud mungoaidandid maitsevad nagu väiksed pähklid.


No comments:

Post a Comment