Thursday, January 26, 2012

Sushi...uhm

Elu esimene isevalmistatud sushi
Tunnistan, et ei ole siiani sushit restoranides üle ühe korra söönud. Esimesel korral, 5 aastat tagasi, mulle toores kala huvi ei pakkunud. Küpsetatud sushi aga meeldis, aga mis sushi see küpsetatud kalaga ikka on??

Kui vahel Rocca Al Mare kaubanduskeskusesse satun, käin Silk Sushi baaris riisi või nuudleid köögiviljade ja munaga söömas. Need on nii head ja lisaks sobivad ka pisemale perele lõunasöögiks. Alati olen aga sealset sushimenüüd piidlenud ja viimasest korrast saadik on idee ise sushit teha peas ringi tiirelnud.

Minu kodukoha lähimas "külapoes" oli eksponeerimisel eraldi väike korvike sushivalmistamistoodetega. Kuna ma polnud ealeski ühtegi sushitegemisretsepti lugenud, oli päris keeruline otsustada, mida mul koduse sushi tegemiseks üldse vaja läheb ja mille võiks ostmata jätta. Püüdsin pakenditel oleva info põhjal vajalikud koostisosad välja selgitada. Ostsin nori-lehekesi, Veski Mati sushi riisi ja wasabi pastat, ostmata jätsin bambusmati ja loomulikult riisiäädika (sest kodus on ju 4 sorti äädikat!). Lisaks soetasin 100 g soolalõhet ja mõned kurgid. Ilmselt läksid koostisosad üsna täppi, sest midagi eluliselt vajalikku ju ära ei jäänud!?

Riisi keetsin nii nagu pakendi juhisel oli ette nähtud (2,5 dl riisi ja 2,75 dl vett) - alguses loputasin riisi külma veega läbi, valasin keevasse vette ja hiljem lasin nõrgal tulel 15 minutit podiseda. Valmis riisi segasin 2 sl valge veini äädikat, milles oli lahustatud 1 sl suhkrut ja 1 tl soola. Segasin riisi õhuliseks, aga, nagu mõned soovitavad, lehvikuga jahutama ei hakanud, vaid panin külma ruumi.

Riis jahtunud, asetasin kõik komponendid lauale ja läks keeramiseks. Riisi sai väga kenasti vetikalehele määrida, ainult et esimene rull tuli liiga "riisine". Keeramiseks mõeldud bambusmatist puudust ei tundnud. Vahele läksid pikad kurgiliistakad, soolalõhe ja Wasabi pasta riisile määrituna või sojakastmega segatuna. 2 tl Wasabi pastat (mida oleks saanud ka mädarõika pastaga asendada, aga tahtsin algul ehedat proovida) segasin 4 tl sojakastmega.
Teine ja kolmas rull tulid saledamad ja maitsekamad...Lõikasin rullid 3 cm juppideks ja panin taldrikule.

Kokkuvõtteks tulid rullid üsna koospüsivad ja maitsvad välja - lausa nii maitsvad, et kui ma prille kannaks, oleksid klaasid uduseks läinud. Nori-kiht jäi pisut sitkeks, ilmselt oleks pidanud selle bambusmati ka soetama ja niisutatuna rullimiseks kasutama. 7 vetikalehte ootab nüüd uute täidistega katsetamist! Ja milline hea roog külalistele pakkumiseks tavapärase kartulisalati asemel!

No comments:

Post a Comment